اهمیت تنظیم بودن PH محلول روغن حل شونده

(PH)  چیست ؟

 PH از لغات HYDROGENE و POWER گرفته شده، به معنی قدرت یونی هیدروژن می باشد و بیان کننده ی میزان اسیدی یا بازی (قلیایی) بودن آب است.

 PH اشاره به خاصیت اسیدی ( PH زیر 7 ) و خاصیت قلیایی ( PH بالاتر از 7 ) دارد یعنی اگر مقدار یون های هیدروژن محلول افزایش یابد محلول خاصیت اسیدی پیدا می کند و اگر مقدار یون های هیدروژن کاهش یابد محلول خاصیت قلیایی پیدا میکند  PH : 7  به معنی خنثی بودن محلول می باشد.

 

معمولا PH مطلوب امولسیون بین ( 8.8 تا 9.5 ) در نظر گرفته میشود. تنظیم بودن PH محلول روغن حل شونده در تراشکاری چند دلیل بسیار مهم دارد

  • امولسیون روغن حل شونده در PH بالا تر از 9 مانع زنگ زدگی دستگاه و قطعه کار میشود. یکی از دلایل مهم زنگ زدگی دستگاه و قطعه کار میتواند همین پایین بودن PH محلول در دستگاه باشد.
  • امولسیون روغن حل شونده در PH پایین به شدت مستعد گندیدگی و رشد قارچ و باکتری میشود. به دلیل اینکه روغن محلول در آب یک محیط بسیار مطلوب برای رشد باکتری و قارچ در محیطهای با قلیاییت پایین و یا خنثی فراهم میکند.
  • امولسیون روغن حل شونده در PH پایین قابلیت ماندگاری و پایداری بسیار کمتری دارد و با سرعت بیشتری روغن و آب از یکدیگر جدا شده و آب صابون به سرعت بی رنگ میشود.
  • روغن جداشده از محلول امولسیون به میزان زیادی درصد چربی استاندارد محلول را کم میکند و میزان استهلاک ابزار کار را افزایش میدهد.

 

برای کنترل PH امولسیون روغن حل شونده در دستگاه میتوان از دستگاه PH Meter و یا نوارهای تست PH با نام کاغذ تورنسل استفاده کرد (دقت شود برای استفاده از این نوع کاغذها حتما از جنس مرغوب استفاده شود)

 

نونه کاغذ تورنسل، به انگلیسی (tournesol)

 

 نویسنده: مسعود کریمی