نحوه شستشوی و گندزدایی مناسب دستگاه تراش

تمیز بودن و خالی بودن سینی دستگاه از هرگونه آلودگی میکروبی، قارچی و شیمیایی دوام امولسیون را به میزان قابل توجهی افزایش میدهد

پر بودن بیش از اندازه مخزن دستگاه از تراشه، علاوه بر کم کردن فضای مورد نیاز برای نگهداری امولسیون روغن، فضای بسیار مناسبی برای رشد انواع باکتری و قارچ را در دستگاه فراهم میکند.

 

 

وجود روغن در آب، یک محیط بسیار مناسب برای تغذیه و رشد باکتری و فساد امولسیون را در صورت استفاده از روغن حل شونده با فمولاسیون نا مناسب، قلیاییت کنترل نشده امولسیون و یا عدم وجود افزودنی های آنتی باکتریال و ضد قارچ ویژه، فراهم میکند.

 

 آلودگی وفساد میکروبی امولسیون علاوه بر ایجاد مشکلات مربوط به بوی بد و ناراحتی اپراتور، زمینه ایجاد حساسیت های پوستی و بیماریهای میکروبی و قارچی را هم در صورت عدم رعایت صحیح بهداشت فردی و عدم استفاده از لوازم حفاظت فردی مناسب فراهم میکند.

در این مواقع بهترین گزینه برای رهایی از بوی بد ، افزایش طول عمر امولسیون تازه و کاهش ریسک بیماری، تخلیه کامل امولسیون فاسد شده، تمیز کردن مخزن و پر کردن دوباره مخزن از امولسیون جدید است

 

شیوه صحیح گند زدایی و شارژ دوباره مخزن:

  • قویاً توصیه میشود برای کاهش احتمال جراحت و انتقال بیماری، از لوازم حفظت فردی مناسب از قبیل دستکش لاستیکی، ماسک تنفسی، عینک کار و ترجیحا در صورت بزرگ بودن مخزن دستگاه و آلودگی شدید مخزن از لباس کارعایق رطوبت و چکمه استفاده شود.

 

  • توصیه میشود برای تمیز کردن مخزن از وسایل مناسب استفاده شود مثل پمپ روغن برای تخلیه مستقیم مخزن بدون تماس دست شخص با روغن آلوده و آلودگی محیط کار (حتما در قسمت ورودی پمپ یک توری مناسب بسته شود تا تراشه و سفاله های مخزن به قسمتهای متحرک پمپ آسیب وارد نکند)، بیلچه برای تخلیه سفاله های تهنشین شده و مخزن مناسب برای دفع صحیح سفاله های آلوده.

 

  • مخزن دستگاه را (در صورتی که امکان جدا شدن از دستگاه داشته باشد) از دستگاه خارج کنید.

 

 

 

  • تمامی روغن و مایعات داخل مخزن را به طور کامل از مخزن خارج کنید.

 

 

 

  • تراشه های باقی مانده در دستگاه را تا جایی که در دسترس است و امکان دارد از مجاری دستگاه تخلیه کنید

 

 

 

  • سفاله های کف مخزن را با استفاده از بیلچه مناسب از کف مخزن به داخل ظرف در نظر گرفته شده تخلیه کنید.

 

 

  • تا حد امکان نواحی در دسترس مثل درپوش مخزن و خروجی مجاری تخلیه را تمیز کنید.

 

  • با اینکه تمامی قسمتهای در دسترس کاملا تمیز شده ولی درصد آلودگی زیادی به جای مانده داخل پمپ دستگاه و مجاری تخلیه امولسیون میتواند به سرعت موجب گندیدگی امولسیون جدید شود، برای گند زدایی کامل دستگاه بهتر است از یک محلول شوینده قلیایی قوی استفاده شود، تحقیقات نشان داده اگر تمامی دستگاه به طور کامل گندزدایی نشود امکان گندیدگی امولسیون جدید حتی در چند روز را دارد البته میتوان از محلول آنتی باکتریال نیز استفاده کرد ولی به علت خطرناک بودن برای محیط زیست و هزینه زیاد بهتر است در این مرحله اضافه نشود.

 

  • استفاده از محلول با قلیاییت بالا : این شیوه بسیار موثر و ارزانقیمت است، محلول قلیایی را متناسب با دستورالعمل تهیه شده برای محلول به مخزن اضافه کنید و به مدت حداقل 30 دقیقه اجازه دهید پمپ دستگاه روشن بماند. سپس دستگاه را از محلول قلیایی خالی کنید (به هیچ عنوان محلول قلیایی را در دستگاه باقی نگذارید چون به مدت طولانی ممکن است باعث خوردگی شود) و سطوح و مخزن دستگاه را با آب شستشو دهید.

 

  • محلول روغن حل شونده و آب به میزان 2% تهیه کرده و به مدت 10 دقیقه جازه دهید در دستگاه با پمپ روشن باقی بماند.

 

 نویسنده: محمدرضا کریمی